Spaudoje apie renovacijas

Spaudoje apie renovacijas

Daugiabučių namų modernizacijos procesai Lazdijuose įsibėgėjo ne „popieriuose“, o realiai. Vieni jau pradėjo modernizacijos darbus, kiti dar tik renka parašus bei įtikinėja kaimynus, kad verta gyventi šilčiau bei mokėti mažesnes sąskaitas už šildymą. Tačiau visiems aktualiausias klausimas – kiek tai kainuos ir kokias medžiagas pasirinkti.
„Dzūkų žinios“ kalbina UAB „Statybos projektų valdymas“ inžinierių Irmantą Gudavičių ir teiraujasi, kokį variantą rinktis – pigesnį ar ilgaamžiškesnį.
 
– Sakykite, kaip žmonėms apsispręsti tarp aibės variantų, pasirinkimų. Juk renovuojant daugiabučius galima rinktis ir pigesnes medžiagas, ir brangesnes. Kalbant apie namo fasadą, kokios galimybės yra?
– Tai bene didžiausia gyventojų dilema. Tačiau iš ilgametės praktikos galiu pasakyti, kad vis tik pasirinkus brangesnį variantą – ventiliuojamas fasado sistemas, o ne paprastą tinkavimą žmogus išloš visada. Pateiksiu konkretų pavyzdį. Lazdijuose esančios bibliotekos fasadas – iš ventiliuojamų plokščių. Tuo tarpu šalimais esantys Lazdijų rajono savivaldybės administracijos, gimnazijos, sporto mokyklos pastatai – tinkuoti. Biblioteka ir dabar atrodo it nauja, o savivaldybės, gimnazijos ir sporto mokyklos pastatus jau reikia dažyti. Taigi ir daugiabučius renovuoti besiruošiantiems gyventojams visada siūlau pagalvoti – ar pigiau, bet trumpesniam laikui, ar brangiau, bet ilgaamžiškiau.  
 
– Inžinieriau, papasakokite plačiau, kuo ventiliuojamo fasado sistemos išsiskiria iš kitų galimų variantų?
– Išorinė apdailos danga saugo fasadą nuo kritulių ir mechaninio poveikio. Ši danga atlieka ne tik apdailinę-dekoratyvinę funkciją, bet ir jos dėka suformuojamas oro tarpas ventiliacijai, kuris pašalina lietaus vandenį, sniegą ir kitus kritulius, o patekęs vanduo tiesiog nuteka žemyn. Kitaip tariant, nesusidaro sąlygos drėgmei kondensuotis, t. y. vandens garams virsti skysčiu. Karštą vasarą fasado konstrukcija atlieka apsauginio ekrano nuo saulės funkciją, neleisdama šilumai tiesiogiai skverbtis per išorinę sieną. Žiemą ji saugo konstrukciją nuo kritulių ir vėjo, išlygina atitvarinės sienos temperatūrų svyravimus ir apsaugo sieną nuo pakaitinio užšalimo ir atšilimo. Rasos taškas pasislenka į išorinį šiltinamosios izoliacijos sluoksnį, todėl vidinė sienos dalis išlieka sausa. Ventiliuojamojo fasado fizinės savybės leidžia pasiekti didelį šilumos efektyvumą (t. y., eksploatuoti su minimaliomis energijos sąnaudomis) bei stabilų mikroklimatą patalpų viduje. Be to, visas „pakabinamas“ fasadas žymiai padidina atitvarinės konstrukcijos garso izoliacines charakteristikas, nes šiose sistemose naudojamos apšiltinimo medžiagos pasižymi geromis garso sugerties savybėmis. Kiti privalumai: pritaikymo universalumas ir erdvė architektūriniams sprendimams, taip pat montavimo greitumas ir nepriklausomybė nuo oro sąlygų (sezono). Dėl pastarojo bruožo šis fasadas daug pranašesnis nei „šlapio“ tipo (tinkuojamas) fasadas, kurį žiemą technologiškai įrengti beveik neįmanoma arba yra pakankamai sudėtinga ir brangu. Išorinė danga (ekranas) nuo lietaus iš apdailos plokščių – tai meninis ir funkcionalus ventiliuojamo fasado užbaigimas. Dėl sudėtingų apdailos plokščių eksploatavimo sąlygų plokščių medžiagai keliami ypatingi atsparumo drėgmei ir šalčiui, nedegumo bei atsparumo agresyvioms cheminėms medžiagoms reikalavimai.
 
– Visiems labai aktuali vėdinimo funkcija. Kokie privalumai šioje srityje?
– Drėgmė, susikaupusi pastato atitvaroje bei patalpų viduje, išvėdinama. Tai yra ištraukimas į tą pačią ventiliuojamą zoną. Šilumos nuostoliai apšiltinimo medžiagos sluoksnyje yra minimalūs, nes pastarasis pagamintas iš vandenį neįgeriančių bei vandens garus praleidžiančių medžiagų. Dėl temperatūrų skirtumo išorinėje ir vidinėje atitvarinės konstrukcijos pusėse atsiranda slėgio skirtumas ir dėl to prasideda oro srauto judėjimas. Tokiu būdu iš laikančiosios sienos ir apšiltinimo medžiagos pasišalina kondensatas ir atmosferinė drėgmė. Be to, oro tarpas jau pats savaime yra temperatūros buferis. Jame oro temperatūra 2–3 laipsniais aukštesnė negu išorėje. Projektuojant fasado konstrukcijas su ventiliaciniu tarpu, būtina išlaikyti balansą, kuris užtikrintų efektyvų ir laisvą oro srauto judėjimą per visą sienos paviršių. Oro tarpo plotis turi būti nuo 40 iki 100 mm (Vakarų Europos šalyse – nuo 25 iki 50 mm). Žinoma, jei oro tarpas siauresnis, nei nurodytoji norma, galima sutaupyti tvirtinimo medžiagų. Tačiau, jei pasitaikys tvirtinimo klaidų arba sienos nelygumų, o tai gana dažnas reiškinys, apšiltinimo medžiaga liesis su apdailos plokštėmis ir taip bus prarandami visi pakabinamo fasado privalumai. Pernelyg didelis oro tarpas taip pat nepatartinas. Jeigu tarpas didesnis nei 100 mm, susidaro didelė trauka, kuri sumažina priešgaisrinę pastato saugą, padidina apšiltinimo medžiagos išvėdinimo tikimybę ir gali būti būdingų garso efektų – „kaukimo vamzdyje“ – priežastimi.
 
– Kaip pastatus, įrengtus su ventiliuojamu fasadu, veikia saulė, lietus kiti išoriniai veiksniai?
– Apdailos medžiagos saugo visą konstrukciją nuo neigiamų atmosferos poveikių: vasarą apsaugo nuo saulės spindulių, o žiemą nuo kritulių. Dekoratyvinių medžiagų spalvų gama ir faktūra sukuria individualią pastato išvaizdą. Naudojamos fasadinės medžiagos turi atitikti daugelį svarbių reikalavimų: ilgaamžiškumo, stiprumo ir patvarumo, atsparumo ugniai, garso izoliacijos, laidumo šilumai, seisminio atsparumo, pralaidumo garams bei estetinius reikalavimus.
Štai garo pasišalinimo efektas: nėra kondensato – nėra garų, nėra garų – nėra drėgmės, nėra drėgmės – nėra grybelių ir kitų atitinkamų „fasado ligų“. Todėl ventiliuojamų fasadų technologija be ironijos vadinama pačia higieniškiausia Europoje. Vaizdžiai tariant, pastatas „apsirengia paltu su pamušalu“. „Pamušalą“ šiuo atveju, žinoma, atstoja apšiltinimo medžiaga. Beje, toks fasadas yra saugus priešgaisriniu požiūriu ir atsparus ugniai, nes įrengiamas išskirtinai iš nedegių arba mažai degių medžiagų.
 
– Papasakojote daug ventiliuojamų fasadų pliusų. Nejaugi nėra nei vieno minuso?
– Vienintelis minusas – didesnė kaina negu paprasto tinkuoto fasado. Dar kartą gyventojus raginu apsvarstyti visus būdus bei galimybes. 
 
– Dėkoju jums už pokalbį.
 
 
SandoraGroup